VIORE LC42VF55 - Specifications Manual
VIORE LC42VF55
1 page
Print Icon
Loading...
*Features and specifications are subject to change without notice.
42” 1080p LCD Television
LC42VF55
FEATURES
1920 x 1080 native resolution for Full-HD (1080p) performance
Integrated ATSC TV tuner for HDTV broadcast reception
Beautiful color depth with a contrast ratio of 1500:1
High luminance display for brighter picture (500 cd/m
Wide Screen aspect ratio (16:9) for complete home theater
experiences
Dual HDMI inputs for true digital connections
HDTV compatible through HDMI and component video inputs
S-video and composite video inputs available
VGA port for connection to PC
Built-in speakers (12W x2)
Full-function Remote Control
SPECIFICATIONS
Display
Display Type: 42” Diagonal LCD Display Panel
Screen Aspect Ratio: 16:9
Resolution: 1920 (H) x 1080 (V)
Contrast Ratio: 1500:1
Brightness: 500 cd/m
2
Viewing Angle
Vertical: 176˚
Horizontal: 176˚
Terminals
Antenna Input: F Connector x1
HDMI Input: HDMI Connector x2
Composite Video Input: RCA x2
S-Video Input: Mini Din 4 Pin x1
Component Video Input: RCA x 1
VGA Input: D-Sub 15P x1
Digital Audio Output: Coaxial x1
Headphone Output: Mini Stereo Jack x1
Features
TV Tuner: NTSC/ATSC TV Tuner
3D Comb Filter: Yes
Audio Power Output: 12W x2
Sleep Timer: Yes
Multi-Language OSD: Yes
Remote Control: Full-function Remote Control
General
Power Source: AC100 - 120V,50/ 60Hz
Power Consumption: 300W
Unit Dimensions (W x H x D): 41.5” x 31.1” x 4.7”
Unit Weight: 61.5 lbs
Box Dimensions (W x H x D): 45.9” x 34.4” x 13.8”