Detailed explanation of the controls and connectors on the EVP-X12PM and EVP-15PM models.
Explanation of input/output connectors, speaker level input, and the OUTPUT A&B and Phase switches.
Diagram for connecting passive mid/high speakers to an active subwoofer system.
| Type | Active |
|---|---|
| Configuration | 2-way |
| Frequency Response | 55Hz - 20kHz |
| System Impedance | 8 Ohms |
| Max SPL | 128dB |
| Low Frequency Transducer | 12" Woofer |
| Crossover Frequency | 2.5 kHz |
| Nominal Coverage | 90° x 60° |
| Outputs | XLR |
| Input Connectors | XLR |
| Tweeter Size | 1" |