Wolf CTEWH30I - Specifications Manual
Wolf CTEWH30I
2 pages
Loading...
Cooktop Low-Profile Wall Hoods
Behind the contemporary lines of the
new Wolf cooktop low-profile hoods,
there’s a lot of hard-nosed functional
thinking. Brilliant halogen lighting illumi-
nates your cooking surface. Powerful
multi-speed blowers whisk away smoke
and odors. Available in three widths,
low-profile wall hoods are classic stain-
less steel with a black glass front panel
and are recommended for use with Wolf
induction, electric and gas cooktops and
integrated modules.
Model Options
Model CTEWH30I CTEWH36 CTEWH36I CTEWH45 CTEWH45I
Overall Width 30" 36" 36" 45" 45"
500 CFM Internal
Blower Included
Features
Heavy-duty stainless steel construction
with classic stainless steel finish.
Telescopic flue fits 8' to 9' ceilings.
Front-mounted electronic controls with
digital indicator and four-speed blower
control.
Sealed halogen lighting with three
settings.
Internal, in-line and remote blower options.
Internal blower (I) models can be used in
a non-ducted application using an acces-
sory charcoal recirculating filter.
Heat sentry feature automatically turns
unit on when heat is sensed and
automatically adjusts blower speed.
Delay-off mode automatically turns
unit off.
Stainless steel filter cover with dishwasher-
safe aluminum mesh filter.
Filter clean indicator lets you know when
the filter needs cleaning.
Transition with backdraft damper included.
Accessories
30" high classic stainless steel wall shield
in 30" and 36" widths (not available in
45" width)