Wolf ICBCSO30CMS - Page 3
Wolf ICBCSO30CMS
20 pages
Loading...
wolfappliance.com
3
CONVECTION STEAM OVEN
Product Information
Important product information, including the model and
serial number, are listed on the product rating plate. The
rating plate is located on the left side of the front face frame.
The oven door must be open to view the rating plate. Refer
to the illustration below.
If service is necessary, contact Wolf Factory Certied
Service with the model and serial number. For the name of
the nearest Wolf Factory Certied Service or for questions
regarding the installation, visit the contact and support
section of our website, wolfappliance.com, or call Wolf
Customer Care at 800-222-7820.
Rating plate location
RATING PLATE
Installation Requirements
The convection steam oven can be installed in a standard
or ush inset application. The electrical supply for the oven
must be located in an adjacent cabinet.
Finish the edges of the opening. They may be visible when
the door is open.
For standard installations, the face trim overlaps stiles and
rails. Refer to the chart.
For ush inset installations, a minimum
1
/8" (3) reveal is
required on all sides. To ensure consistent reveals, each
corner of the opening must be exactly 90°.
If the convection steam oven is installed above or below
a Wolf E series oven in a ush inset application, a
/4" (6)
reveal is required.
INSTALLATION REQUIREMENTS
BASE SUPPORT MIN
Convection Steam Oven 100 lb (45 kg)
TRIM OVERLAP 24" MODEL 30" MODEL
Top
3
/16" (5)
/16" (5)
Bottom 0" (0) 0" (0)