Electrolux EI24MO45IBB - Installation Requirements and Dimensions
Electrolux EI24MO45IBB
12 pages
Loading...
Provide an opening in the wall or cabinet as indicated
in Illustration 1.The depth should be a minimum of 20"
(50.8 cm). The floor of the opening should be constructed
of plywood strong enough to support the weight of the
microwave oven (about 100 Ibs.) and should be level for
proper operation of the oven.
NOTE: While the proper functioning of the microwave
oven does not require that the opening be enclosed (with
sides, ceiling and rear partition), this may be required
by local code, and it is suggested that the local code be
checked for any such requirement.
2. Outlet should NOT be in the shaded area as indicated
on Illustration 1. At the rear of the opening, provide a
3-pronged, polarized, electrical outlet, 115-120 volt AC, 15
amp or larger.
3. Minimum required distance between the microwave oven
and the wall oven should be 2-inches.
F
G
7/8" (2.2 cr
4" (I 0.2 cm)
installation over an electric wall
oven 2" (5.1 cm) minimum gap
27" (68.6 cm) 18 I/i_" (45.9 cm)
101/2"(26.6 cm)
2 ¾_" (5.9 cm)
18 %" (47.3 cm)
24" (60.96 cm)
2.0 cu. ft.
120VAC/60 Hz (UL)
120VAC/60 Hz (CSA)
17 %" (45.1 cm)
46 Ibs. (20.9 kg)
min. 27" (68.6 cm)