ICP MF20N2600A
11 pages
Loading...
_ Installation Instructions Modular Blower I
FigUre ! [ Nominal Installation Dimensions and Clearances
14-1/2" (2-2 1/2 Ton) MF08
17-3/4" (3- 31/2 Ton) MF12
21-3/8" (4 Ton) MF16
25" (5 Ton) MF20
LowVoltage A \
Entrance
CLEARANCES
NO HEATERS
All Sides .................................. 0"
From Supply Duct .......................... 0"
Recommended Service From Front .......... 20"
(Service for blower, filter if installed)
WITH HEATERS
From First Three
Feet of Supply Duct to Combustibles ........ 1"
From Duct after Three Feet ................. 0"
(Service for blower, heaters if installed)
/
15-1/2'' (2-2 1/2Ton) MF08
19-1/8'' (3-3 1/2Ton) MF12
22-3/4" (4 Ton) MF16
26-3/8" (5 Ton) MF20
20
Bottom Return Air Opening
14-1/4 '' x 20" (1 1/2-2 1/2 Ton)
18" x 20" (3-3 1/2 Ton)
21-3/8" x 20" (4 Ton)
25-1/4" x 20 (5 Ton)
Fire Hazard
When heaters are installed maintain clear-
ances from combustible materials as speci-
fied on unit rating plate. Do not use plastic
lined or combustible flexible ducting within 36
inches of the supply end of the air handler.
Failure to do so can result in fire, property
damage, personal injury and/or death.
General Information
Installation or repairs made by unqualified persons can
result in hazards to you and others. Installation MUST
conform with local building codes and with the
National Electrical Code NFPA70 current edition.
The information contained in this manual is intended
for use by a qualified service technician familiar with
safety procedures and equipped with the proper tools
and test instruments.
Failure to carefully read and follow all instructions in
this manual can result in equipment malfunction,
property damage, personal injury and/or death.
The blower cabinet may be used for cooling or heat pump
operation with or without electric heat. Installations without
electric heat, require a No Heat Kit. The cabinet can be installed in
an upflow, downfiow or horizontal position (Figure 3, 4).
Location
Select the best position which suits the installation site conditions.
The location should provide adequate structural support, space in
the front of the unit for service access, clearance for return air and
supply duct connections, space for refrigerant piping connections
and condensate drain line connections. If heaters are being
installed make sure adequate clearance is maintained from
supply ductwork, See Clearances and Warning in Figure 1.
If the unit is located in an area of high humidity, nuisance sweating
of casing may occur. On these installations a wrap of 2" fiberglass