KitchenAid KBFC42FT - Product Dimensions and Stability; Product Dimensions
KitchenAid KBFC42FT
18 pages
Loading...
8
Side Tipping Radius (42" [106.7 cm] Models)
Product Dimensions
Side View
The depth from the front of the top grille to the back of the
refrigerator cabinet is 25³⁄₈" (64.5 cm).
The power cord is 84" (213 cm) long.
The water line attached to the back of the refrigerator is 5 ft
(1.5 m) long. Height dimensions are shown with leveling legs
extended ¹⁄₈" (3 mm) below the rollers.
*When leveling legs are fully extended to 1¹⁄₄" (3.2 cm) below
rollers, add 1¹⁄₈" (2.9 cm) to the height dimensions.
Top View
36" (91.4 cm) Models
42" (106.7 cm) Models
Front View
Width dimensions were measured from trim edge to trim
edge.
Height dimensions are shown with leveling legs extended ¹⁄₈"
(3 mm) below the rollers.
36" (91.4 cm) Models
A. Tip this side only
93"
(236.2 cm)
A
25³⁄₈"
(64.5 cm)
23¹⁄₂"
(59.7 cm)
84" (213.4 cm)