KitchenAid KBFC42FT - Overlay Series Custom Panels; Custom Overlay Panel Dimensions
KitchenAid KBFC42FT
18 pages
Loading...
14
Overlay Series Custom Panels
Custom overlay panels allow you to blend the exterior of your
refrigerator into the overall kitchen décor and to use custom
handles for additional design flexibility.
The custom panels must have backer panels attached in order to
mount them to the refrigerator. It is most common to work with
three panels, as shown in the following graphic: a decorative
overlay panel, a ¹/" (3.18 mm) spacer panel or spacer strips and
a ¹/" (6.35 mm) backer panel.
In some cases, your cabinet manufacturer may choose to work
with one panel routed for the different dimensions. Follow these
panel dimension and placement instructions to be sure that the
custom overlay panels will fit properly.
IMPORTANT:
For 36" (91.4 cm) models, the refrigerator door overlay panel
cannot exceed 50 lbs (23 kg) and the freezer drawer overlay
panel cannot exceed 20 lbs (9.1 kg).
For 42" (106.7 cm) models, the refrigerator door overlay panel
cannot exceed 30 lbs (13.5 kg) and the freezer drawer overlay
panel cannot exceed 25 lbs (11.4 kg).
The weight of the top grille overlay panel cannot exceed
10 lbs (4.5 kg) for both models.
To minimize panel weight, you may use 2" (5.08 cm) spacer strips
around the perimeter in place of full-sheet solid spacer panels.
The spacer strips must be set in at least 1" (2.54 cm) from the
top, bottom and side edges of the backer panel. If you use
spacer strips, it is also recommended that you use two 2"
(5.08 cm) strips horizontally centered for added support.
Custom Overlay Panel Dimensions
Overlay Panel
Spacer Panel
Backer Panel
5
/8" to
3
/4"
(15.88 to
19.05 mm)
1
/8"
(3.18 mm)
1
/4"
(6.35 mm)
1" minimum
(2.54 cm)
Door/Grille Trim
Spacer Panel
Offset Dimension
/8"
(3.18 mm)
Overlay Panel
Backer Panel
Custom Overlay Panels (36" [91.4 cm] Models) Custom Backer Panels (36" [91.4 cm] Models)
34³⁄₄"
(88.27 cm)
7¹⁄₄"
(18.42 cm)
34³⁄₄"
51¹⁄₈"
20³⁄₄"
TOP GRILLE PANEL
Maximum Weight: 10 lbs (4.5 kg)
FREEZER DOOR PANEL
Maximum Weight: 20 lbs (9.1 kg)
REFRIGERATOR DOOR PANEL
Maximum Weight: 50 lbs (23 kg)
33³⁄₄"
6³⁄₁₆"
Bottom Offset
³⁄₈" (9.5 mm)
49¹⁄₈"
20³⁄₁₆"
Bottom Offset
⁷⁄₁₆" (11.1 mm)
¹⁄₄" (6.35 mm)