KitchenAid KBFC42FT - Door Swing Dimensions
KitchenAid KBFC42FT
18 pages
Loading...
9
42" (106.7 cm) Models
*When leveling legs are fully extended to 1¹⁄₄" (3.2 cm) below
rollers, add 1¹⁄₈" (2.9 cm) to the height dimensions.
Door Swing Dimensions
The location must permit the door to open to a minimum of 90°.
Allow 4¹⁄₂" (11.4 cm) minimum space between the side of the
refrigerator and a corner wall.
NOTE: More clearance may be required if you are using overlay
panels or custom handles.
To adjust the door swing, see “Adjust Door Swing.”
36" (91.4 cm) Models
42" (106.7 cm) Models
42¹⁄₄" (107.3 cm)
*83³⁄₈"
(211.8 cm)
110˚
90˚
23"
(58 cm)
51"
(130 cm)
59"