Nice MFAB3000 - Accessories on Request
Nice MFAB3000
40 pages
Loading...
EN
English – 4
any time it deems it necessary, keeping the same functionality and destination of use.
MFAB3000 MFAB3010 MFAB3000L MFAB3000/110 MFAB3024 MFAB3024HS
Power supply
230 Vac; 50 Hz 230 Vac; 50 Hz 230 Vac; 50 Hz 110 Vac; 60 Hz
24 Vdc 24 Vdc
Absorbed current 1.2 A 1.2 A 1.3 A 2.4 A 5 A 6 A
Absorbed power 250 W 250 W 300 W 250 W 120 W 170 W
Incorporated capacitor 10 uF 10 uF 10 uF 30 uF ––– –––
Protection class IP 67 IP 67 IP 67 IP 67 IP 67 IP 67
Speed 1.14 Rpm 1.14 Rpm 0.8 Rpm 1.4 Rpm 1.4 Rpm 2.6 Rpm
Torque 300 Nm 300 Nm 250 Nm 300 Nm 250 Nm 180 Nm
Operating temperature -20 °C to +50 °C
Thermal protection 140 °C 140 °C 140 °C 140 °C ––– –––
Work cycle 30 % 40 % 30 % 30 % 80 % 80 %
Weight 11 kg 11.5 kg 11 kg 11 kg 11 kg 11 kg
TECHNICAL FEATURES OF THE PRODUCT
Accessories On Request
PLA10 Vertical electric lock 12 Vac PLA11 Horizontal electric lock 12 Vac MEA3 Lever-operated release mechanism