Panasonic CU-E15DKE - 11 Installation Instructions; 11.1. Safety Precautions
Panasonic CU-E15DKE
122 pages
Loading...
CS-E15DKEW
11 Installation Instructions
Required tools for Installation Works
1. Philips screw driver 5. Spanner 9. Gas leak detector 13. Multimeter
2. Level gauge 6. Pipe cutter 10. Measuring tape 14. Torque wrench
18 N.m (1.8 kgf.m)
42 N.m (4.2 kgf.m)
55 N.m (5.5 kgf.m)
3. Electric drill, hole core drill
(ø70 mm)
7. Reamer 11. Thermometer 15. Vacuum pump
4. Hexagonal wrench (4 mm) 8. Knife 12. Megameter 16. Gauge manifold
11.1. Safety Precautions
Read the following SAFETY PRECAUTIONS carefully before installation.
for the model to be installed.
seriousness is classified by the following indications.
WARNING
This indication shows the possibility of causing death or serious injury.
CAUTION
This indication shows the possibility of causing injury or damage to properties only.
The items to be followed are classified by the symbols:
Symbol with background white denotes item that is PROHIBITED from doing.
WARNING
electrical shock.
done, the set will drop and cause injury.
6. Use the specified cable (1.5 mm
2
) and connect tightly for indoor/outdoor connection. Connect tightly and clamp the cable so that no
cause heat-up at connection point of terminal, fire or electrical shock.
and injury.
possibly result in explosion and injury.
10.
R410A materials.
Thickness of copper pipes used with R410A must be more than 0.8 mm. Never use copper pipes thinner than 0.8