Panasonic CU-E15DKE - 11.2. Indoor Unit
Panasonic CU-E15DKE
122 pages
Loading...
11.2.1. SELECT THE BEST LOCATION
(Refer to “Select the best location
section)
11.2.2. HOW TO FIX INSTALLATION
PLATE
The mounting wall is strong and solid enough to prevent it from
the vibration.
The centre of installation plate should be at more than 450 mm
at right and left of the wall.
The distance from installation plate edge to ceiling should more
than 67 mm.
From installation plate left edge to units left side is 74 mm.
From installation plate right edge to units right is 94 mm.
For left side piping, piping connection for liquid should be
about 15 mm from this line.
For left side piping, piping connection for gas should be
about 45 mm from this line.
For left side piping, piping connecting cable should be
about 800 mm from this line.
1. Mount the installation plate on the wall with 5 screws or
more.
(If mounting the unit on the concrete wall consider using
anchor bolts.)
Always mount the installation plate horizontally by
aligning the marking-off line with the thread and using a
level gauge.
2. Drill the piping plate hole with ø70 mm hole-core drill.
Line according to the arrows marked on the lower left
and right side of the installation plate. The meeting point
of the extended line is the centre of the hole. Another
method is by putting measuring tape at position as
shown in the diagram above. The hole centre is
obtained by measuring the distance namely 150 mm
and 125 mm for left and right hole respectively.
Drill the piping hole at either the right or the left and the
hole should be slightly slanted to the outdoor side.
11.2.3. TO DRILL A HOLE IN THE WALL
AND INSTALL A SLEEVE OF
PIPING
1. Insert the piping sleeve to the hole.
2. Fix the bushing to the sleeve.
3. Cut the sleeve until it extrudes about 15 mm from the wall.