Panasonic CU-E15DKE - Page 89
Panasonic CU-E15DKE
122 pages
Loading...
12.3.4. EVACUATION OF THE EQUIPMENT
following procedure.
Be sure to connect the end of the charging hose with the push pin to the service port.
3. Turn on the power switch of the vacuum pump and make sure that the needle in the gauge moves from 0 cmHg (0 MPa) to
-76 cmHg (-0.1 MPa). Then evacuate the air approximately ten minutes.
move after approximately five minutes.
Note: BE SURE TO FOLLOW THIS PROCEDURE IN ORDER TO AVOID REFRIGERANT GAS LEAKAGE.
5. Disconnect the charging hose from the vacuum pump and from the service port of the 3-way valve.
6. Tighten the service port caps of the 3-way valve at torque of 18 N.m with a torque wrench.
wrench (4 mm).
8. Mount valve caps onto the 2-way valve and the 3-way valve.
Be sure to check for gas leakage.
CAUTION
If gauge needle does not move from 0 cmHg (0 MPa) to -76 cmHg (-0.1 MPa), in step 3 above take the following measure:
If the leak stops when the piping connections are tightened further, continue working from step 3.
If the leak does not stop when the connections are retightened, repair the location of leak.
frostbite.
12.3.5. CONNECT THE CABLE TO THE OUTDOOR UNIT
(FOR DETAIL REFER TO WIRING DIAGRAM AT UNIT)
1. Remove the control board cover from the unit by loosening the screw.
2. Connecting cable between indoor unit and outdoor unit shall be approved polychloroprene sheathed 4 × 1.5 mm