Panasonic CU-E24PKR - Page 55
Panasonic CU-E24PKR
205 pages
Loading...
55
Sensor (Thermistor)
Characteristics
70
Temperature (
o
C)
Resistance (k )
1
Outdoor Air Sensor
Outdoor Heat Exchanger
Sensor
Compressor Temp. Sensor
(Thermistor) Characteristics
70
Temperature (
o
C)
Resistance (k )
G1
5V
5V
R425
R426
e
b
b
e
R427
Q26
Q25
4.7k
10k
G1 G1
R1
PC10
14
PC11
14
24V
R3
*C2*D61R5
24V
*C1*D60R6
D66
D62
D65
D63
1
D64
G10
5
V
C45
C46
R100
15.0k
R101
15.8k
G5 G5 G5
ELECTRONIC
CONTROLLER
(NOISE FILTER)
ELECTRO-MAGNETIC COIL
(EXPANSION VALVE)
ELECTRO-MAGNETIC
COIL (4-WAY VALVE)
CN-OPT
(WHITE)
BLK
GRN
GRN
(GREEN)
FG3
FG2
(GREEN)
FG1
NOISE FILTER
CIRCUIT
CIRCUIT
COMMUNICATION
CN-BLK
(BLACK)
CN-COM
(YELLOW)
N
M
Y
L
L
W
AC-BLK
(BLACK)
CN-WHT
(WHITE)
AC-WHT
CN-V1
CN-PWR
CN-DEMAND
RECTIF ICATION
RECTIF ICATION
SWITCHING POWER
SUPPL Y CIRCUIT
FUSE2
(T3.15A L250V)
FUSE3
(25A, 250V)
COM3
(RED)
ACL1
ACN1
YL W/GRN
YLW/GRN
TERMINAL
BOARD
TERMINA L
BOARD
T
OI
N
D
OO
R
U
I
T
POWER SUPPLY
WHT
WHT
RED
GRY
L2-0
PFC
ELECTRONIC CONTROLLER (MAIN)
L2-1
(GRAY)
BLK
REACTOR
Q10
P
W
U
(RED) U
BLU
YLW YL W
YLW
BLU
FAN MOTOR
FAN MOTOR
HEATER
RY-HT
OUTDOOR AIR
TEMP
SENSOR
(THERMISTOR)
PIPING TEMP
(THERMISTOR)
DISCHARGE TEMP
COMPRESSOR
MS
3
~
M
~
33
CN-ACFM
CN-HT
CN-TH1
CN-DIS
CN-HOT
(BLUE)
RY-HOT
CN-EV
ORG
tt
3
(BLUE) V
(YELLOW) W
V
CN-DEMAND
2
YLW
ORG
BRW
DRM
D
R
4
FM CAPACITOR
(460V, 3.0 F)
LN1 23
5V
C212
R102
4.99k
C47
G5 G5 G5
13V
*C84
G2
G2
*D33
*D34
*D35
*D36
C23
470ยต
D21
97
R35
*R47
R118
10k
R119
G6
5V