Panasonic TH-42PX75U - Service Manual
Panasonic TH-42PX75U
130 pages
Loading...
© 2007 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. All
rights reserved. Unauthorized copying and
distribution is a violation of law.
GP10DHU Chassis
High Definition Plasma Television
Specifications
Powe
r
Source
A
C 120 V, 60 Hz
Powe
r
Consumption
Maximum 387 W
Standby condition 0.2 W
Plasma Displa
y
panel
Drive method
A
C type
Aspect Ratio 16 : 9
Contrast Ratio (max) 10000 : 1
V
isible screen size
(W × H × Diagonal)
(No. of pixels)
106 cm
36.3 × 20.4 × 41.6 (920 mm × 518 mm × 1,056 mm)
786,432 (1,024 (W) × 768 (H)) [3,072 × 768 dots]
Sound
Audio Output 20 W [10 W + 10 W] (10 % THD)
Channel Capability (Digital/Analog) VHF/UHF: 2 - 69, CATV: 1 - 135
Operating Conditions Temperatu
e: 32 °F - 104 °F (0 °C - 40 °C)
Humidity: 20 % - 80 % RH (non-condensing)
Connection Terminals
INPUT 1-2 VIDEO: RCA PIN Type × 1 1.0 V [p-p] (75 ohm)
S-VIDEO: Mini DIN 4-pin Y: 1.0 V [p-p] (75 ohm) C: 0.286 V [p-p] (75 ohm)
UDIO L-R: RCA PIN Type × 2 0.5 V [rms]
COMPONENT
V
IDEO
INPUT 1-2
Y: 1.0 V [p-p] (including synchronization)
P
B
,P
: ± 0.35 V [p-p]
HDMI 1-2 AUDIO IN TYPE A Connecto
×2
Card slot SD CARD slot × 1
PROG. OUT VIDEO: RCA PIN Type × 1 1.0 V [p-p] (75 ohm)