Peak PKC0C1500 - User Manual
Peak PKC0C1500
12 pages
Loading...
Cargador de Baterías/
Mantenedor de 1.500 mA
No. de Modelo: PKC0C1500
Manual del Propietario
e Información de Garantía
Lea completamente estas instrucciones antes de usar este producto.
Conserve este Manual del Propietario para referencia futura.
12/16
© 2016
1
1500mA Battery
Charger/Maintainer
Model No.: PKC0C1500
Owners Manual
and Warranty Information
Read these instructions completely before using this product.
Retain this Owners Manual for future reference.
Questions and Answers
  • S
    Sarah SmithAug 2, 2025
    What to do if no LED lights turn on on my Peak PKC0C1500 Battery Charger?
    • J
      Justin BoydAug 2, 2025
  • E
    Erik GonzalezAug 6, 2025
    How to fix loose charging cable connections on my Peak PKC0C1500?
    • B
      Brooke BartonAug 7, 2025
  • J
    jonathan05Aug 12, 2025
    What to do if my Peak PKC0C1500 Battery Charger shuts off due to a short circuit?
    • G
      Gary SanchezAug 13, 2025
  • R
    Rachel AustinAug 17, 2025
    Why won't the green 'Battery Charged' LED light up on my Peak Battery Charger after charging?
    • T
      tmontoyaAug 17, 2025
  • L
    loganrobertsonAug 22, 2025
    What to do if the red reverse polarity LED is flashing on my Peak PKC0C1500 Battery Charger?
    • T
      Taylor WilsonAug 22, 2025
  • P
    Phillip MathisAug 27, 2025
    What to do if the battery voltage is low on my Peak PKC0C1500?
    • F
      fhatfieldAug 27, 2025
Summary
Safety Precautions
Important Safety Instructions
Cancer and Reproductive Harm Warning
General Hazard Warning
All safety messages with WARNING level hazards require compliance to avoid death or serious injury.
Introduction
Product Overview
The CHARGE CARDTM 1500mA Battery Charger/Maintainer is a fully automatic 6V/12V charger intended for long-term maintenance-free charging.
Charging Modes
The charger features three modes: Bulk, Absorption/Constant Voltage, and Float/Maintenance.
Features
LED Indicators
Includes Charge Indicator, Reverse Polarity, 12-Volt Mode, and 6-Volt Mode indicator lights.
Mode Selection
A dedicated button allows selection between 6-volt or 12-volt charging modes.
Battery Compatibility
Charges 6V or 12V lead-acid batteries (AGM, gel-cell, deep-cycle) and includes O-ring cables.
Specifications
Electrical Ratings
Input: 120V 60 Hz 0.6A; Charging voltage: 6V/12V DC; Charging current: 1.5A.
Physical Dimensions
Height: 2-3/4 in., Width: 4-3/8 in., Depth: 1-3/8 in., Weight: 0.77 lb.
Operating Instructions
LED Display Panel
Explains the function of the green Charge LED and red Reverse Polarity LED.
Charging Procedure
Details on before charging, pre-charge activation, and charging with battery in or out of vehicle.
Connecting Charger
Step-by-step guide for connecting the charger clamps to the battery terminals or vehicle chassis.
Charging Times
Provides estimates for charging time based on battery capacity (Ah) and charger rate.
Care and Maintenance
Fuse Replacement
Instructions for safely replacing the 7.5A fuse in the charger.
Cleaning
Guidance on cleaning the charger's exterior case and charging cables/connectors.
Adding Water to Battery
Safety precautions and procedure for adding distilled water to battery cells.
Storage Guidelines
Recommendations for storing the charger and batteries properly to prevent damage.
Troubleshooting
No LEDs Lit
Action steps if the charger's LEDs do not illuminate, checking power source and connections.
Charging Issues
Troubleshooting steps for slow charging, low battery voltage, or short circuits.
Reverse Polarity LED
Guidance when the red reverse polarity LED is flashing, indicating incorrect connections.
Limited Warranty
Warranty Coverage
One-year warranty against defects in material and workmanship for the battery charger.
Obtaining Service
Procedure for returning the product for warranty service, including contact information.
Peak PKC0C1500 Specifications
General IconGeneral
Output Voltage12V DC
Output Current1.5A