Philips MX5600D/99 - Product Information; Specifications
Philips MX5600D/99
50 pages
Loading...
43
English
AMPLIFIER SECTION
Output power 600 W Total power
- Stereo mode (DIN) 100 W + 100 W RMS /
2 x 80 W FTC
1
- Surround mode (1 kHz) 100 W RMS/channel
Frequency Response 100 Hz 20 kHz / 3 dB
Signal-to-Noise Ratio > 65 dB (CCIR)
Input Sensitivity
- AUX In 880 mV
- TV In 350 mV
Output Sensitivity
- Headphone 32 1000
- Line Out 600 mV
- Digital In acc IEC 60958 & IEC 61937
1 8ohm, 120 Hz~12.5 kHz, 1% THD
TUNER SECTION
Tuning Range FM 87.5 108 MHz (100 kHz
steps)
AM 530 1700 kHz (10 kHz
steps)
26 dB Quieting Sensitivity FM 20 dB
26 dB Quieting Sensitivity AM 3162 mV/m
Image Rejection Radio FM 25 dB
AM 28 dB
IF Rejection Ratio FM 60 dB
AM 24 dB
Signal-to-Noise Ratio FM 60 dB
AM 40 dB
AM Suppression Ratio FM 30 dB
Harmonic Distortion FM Mono 3%
FM Stereo 3%
AM 5%
Frequency Response FM 180 Hz 10 kHz / ±6 dB
Stereo Separation FM 26 dB (1 kHz)
Stereo Threshold FM 23.5 dB
DISC SECTION
Laser Type Semiconductor
Disc Diameter 12cm / 8cm
Video Decoding MPEG-2 / MPEG-1
Video DAC 10 Bits
Signal System PAL / NTSC
Video Format 4:3 / 16:9
Video S/N 56 dB (minimum)
Composite Video Output 1.0 Vp-p, 75
S-Video Output Y - 1.0 Vp-p, 75
C - 0.286 Vp-p, 75
Audio DAC 24 Bits / 96 kHz
Frequency Response 4 Hz 20 kHz (44.1 kHz)
4 Hz 22 kHz (48 kHz)
4 Hz 44 kHz (96 kHz)
Digital Output/Input SPDIF (Sony Philips digital
interface) Coaxial
- PCM IEC 60958
- Dolby Digital/DTS IEC 60958, IEC 61937
MAIN UNIT
Power Supply Rating 120 V / 60 Hz
Power Consumption 155 W
Dimensions (w x h x d) 435 mm x 100 mm x 360 mm
17.13 x 3.94 x 14.17 (inch)
Weight 7.15 kg / 15.73 pounds
SPEAKERS
Front speakers / Rear (surround) speaker
System triple driver
Impedance 8
Speaker drivers 2 x 3 woofer, 1 3/4 tweeter
Frequency response 120 Hz 20 kHz
Dimensions (w x h x d) 94 mm x 280 mm x 70 mm
3.70 x 11.02 x 2.76 (inch)
Weight 1.23 kg/each
2.7 pounds/each
CENTER SPEAKER
System 5 multi directional driver
Impedance 8
Speaker drivers 4 x 2 woofer, 1 3/4 tweeter
Dimensions (w x h x d) 435 mm x 72 mm x 63.5 mm
17.13 x 2.83 x 2.5 (inch)
Weight 1.32 kg / 2.90 pounds
TWIN SUBWOOFER
Speaker drivers 4 woofer
Frequency response 30 Hz 120 Hz