Do you have a question about the SAJ CHS2-50K-T6-X and is the answer not in the manual?
Emphasizes reading all safety instructions and observing local rules for C&I energy storage systems.
Outlines recommended actions for eye, skin, or inhalation exposure to battery electrolyte.
Details safety warnings for operating the inverter, including dangers and cautions.
Presents detailed electrical and technical specifications for different CHS2 inverter models.
Specifies recommended installation locations and clearance requirements for optimal performance.
Outlines the steps for mounting the inverter, including tools and procedures.
Details the procedure for connecting an additional grounding cable for safety.
Guides on setting export limits to control power fed back to the grid.
Describes the connection for the emergency stop function using dry contacts.
Specifies recommended cable sizes and connection procedures for AC cables.
Guides on connecting the photovoltaic array to the inverter, including safety warnings.
Provides instructions for assembling PV connectors and connecting DC cables.
Details the step-by-step procedures for starting up and shutting down the energy storage system.
Details methods for controlling the amount of electricity exported to the grid.
Lists various fault codes and their corresponding fault information for diagnosis.
| Type | Hybrid Inverter |
|---|---|
| Battery Type | Lithium-ion |
| Max. DC Voltage | 1100V |
| MPPT Voltage Range | 200-1000V |
| Number of MPPTs | 6 |
| Rated AC Voltage | 400V |
| AC Voltage Range | 310-480V |
| Rated Grid Frequency | 50/60Hz |
| THDi | <3% |
| DC Switch | Yes |
| Protection Class | I |
| Protection Degree | IP65 |
| Model | CHS2-50K-T6-X |
| Rated AC Output Power | 50 kW |
| Max. AC Output Power | 55 kW |
| Max. DC Input Power | 60 kW |
| Power Factor Adjustment Range | 0.8 leading to 0.8 lagging |
| Overvoltage Category | III |
| Operating Temperature Range | -25°C to 60°C |