Sharp LC-70UD1U - Quick Manual
Sharp LC-70UD1U
4 pages
Loading...
First, a dual-core processor fine-tunes
the original signal for optimal picture
quality. Next, Sharp’s proprietary
Revelation 4K Upscaler instantly
analyzes and intelligently enhances the
content to create a 4K (3840 × 2160)
image. Movies, TV shows and video
games are sharper and more vivid.
Now with four times the pixel resolution of
standard HD, everything you watch on the
AQUOS® 4K Ultra HD LED TV is sharper,
more realistic, more stunning.
In earning the first THX 4K certification,
the AQUOS® 4K Ultra HD LED TV passed
over 400 rigorous tests, meeting the
highest standards in picture performance.
Legendary AQUOS® picture quality is now available in 4K (3840x2160) resolution.
Introducing the 70” Class (69.5” Diagonal) AQUOS® 4K Ultra HD LED TV.
With four times the pixel resolution of HD and Sharps proprietary Revelation
4K Upscaler, it makes everything you watch better. The picture quality experts
at THX® agree: the image quality is so outstanding that it earned the first THX
4K Certification. One look and you’ll understand why the AQUOS® 4K Ultra HD
LED TV isn’t just a 4K TV; it’s certified amazing.
70" CLASS (69.5" DIAGONAL) LED TV
LC-70UD1U
4K ULTRA HD LED TV
REVELATION 4K UPSCALER
Upconverts all content into 4K
(3840 x 2160) resolution
THX® 4K CERTIFIED
Meets the highest standards
in picture performance
4K ULTRA HD
Four times the pixel resolution of HD
70" CLASS (69.5" DIAGONAL)
SMART TV
With dual-core processor
and built-in Wi-Fi
SLEEK DESIGN
35W DUOBASS AUDIO SYSTEM