Snap-On ATECH2CS240 - Page 7
Snap-On ATECH2CS240
32 pages
Loading...
6
Note: Head length entered is offset length measured from center of drive to center of fastener.
Use of Negative Offsets
Note: Enter a negative value for offset when used in reverse direction.
When length of an offset is negative, maximum fastener target is limited by following formulas:
240 in-lb wrench:
Maximum Target Torque = offset * 24 + 240
100 in-lb wrench:
Maximum Target Torque = offset * 7 + 100
Offset
Max Target
Offset
Max Target
-1"
216 in-lb
-1"
93 in-lb
-2"
192 in-lb
-2"
86 in-lb
-3"
168 in-lb
-3"
79 in-lb
-4"
144 in-lb
-4"
72 in-lb