Sony DCR-TRV240E - User Manual
Sony DCR-TRV240E
27 pages
Loading...
SERVICE MANUAL
M2000 MECHANISM
DIGITAL VIDEO CAMERA RECORDER
SPECIFICATIONS
Photo : DCR-TRV240E
— Continued on next page —
DCR-TRV240E/TRV340E
RMT-814
AEP Model
UK Model
East European Model
North European Model
Russian Model
Level 1
Ver 1.1 2002. 06
Input/output
connectors
S video input/output
4-pin mini DIN
Luminance signal: 1 Vp-p,
75 (ohms), unbalanced
Chrominance signal: 0.3 Vp-p,
75 (ohms), unbalanced
Audio/Video input/output
AV MINIJACK, 1 Vp-p, 75
(ohms), unbalanced, sync negative
327 mV, (at output impedance more
than 47 k (kilohms))
Output impedance with less than
2.2 k (kilohms)/Stereo minijack
(ø 3.5 mm)
Input impedance more than 47 k
(kilohms)
Headphone jack
Stereo minijack (ø 3.5 mm)
USB jack
mini-B
LANC jack
Stereo mini-minijack (ø 2.5 mm)
MIC jack
Stereo minijack (ø 3.5 mm)
DV input/output
4-pin connector
LCD screen
Picture
6.2 cm (2.5 type)
50.3 × 37.4 mm (2 × 1 1/2 in.)
Total dot number
For European models:
123 200 (560 × 220)
For other countries’ models:
61 600 (280 × 220)
Video camera
recorder
System
Video recording system
2 rotary heads
Helical scanning system
Audio recording system
Rotary heads, PCM system
Quantization: 12 bits (Fs 32 kHz,
stereo 1, stereo 2), 16 bits
(Fs 48 kHz, stereo)
Video signal
PAL colour, CCIR standards
Recommended cassette
Hi8/Digital8 video cassette
Recording/playback time (using
90 min. Hi8 video cassette)
SP mode: 1 hour
LP mode: 1 hour and 30 minutes
Fast-forward/rewind time (using
90 min. Hi8 video cassette)
Approx. 5 min.
Viewfinder
Electric Viewfinder, Monochrome
Image device
3 mm (1/6 type CCD)
(Charge Coupled Device)
Gross: Approx. 800 000 pixels
Effective: Approx. 400 000 pixels
Lens
Combined power zoom lens
Filter diameter 37 mm (1 1/2 in.)
25× (Optical), 700×
(Digital)
Focal length
2.4 – 60 mm (1/8 – 2 3/8 in.)
When converted to a 35 mm still
camera
46 – 1 150 mm (1 13/16 – 45 3/8 in.)
Colour temperature
Auto
Minimum illumination
6 lx (lux) (F 1.6)
0 lx (lux) (in the NightShot mode)*
* Objects unable to be seen due to
the dark can be shot with infrared
lighting.
General
Power requirements
7.2 V (battery pack)
8.4 V (AC power adaptor)
Average power consumption
(when using the battery pack)
During camera recording using
LCD
3.8 W
Viewfinder
3.0 W
Operating temperature
0°C to 40°C (32°F to 104°F)
Recommended charging
temperature
10°C to 30°C (50°F to 86°F)
Storage temperature
–20°C to + 60°C (–4°F to + 140°F)
Dimensions (approx.)
206 × 101 × 85 mm
(8 1/8 × 4 × 3 3/8 in.)
(w/h/d)
Mass (approx.)
DCR-TRV240E:
890 g (1 lb 15 oz)
DCR-TRV340E:
900 g (1 lb 15 oz)
excluding the battery pack, cassette,
lens cap and shoulder strap
DCR-TRV240E:
1 030 g (2 lb 4 oz)
DCR-TRV340E:
1 040 g (2 lb 4 oz)
including the battery pack
NP-FM30, 90min. Hi8 cassette, lens
cap and shoulder strap
Supplied accessories
See page 3.
AC power adaptor
Power requirements
100 – 240 V AC, 50/60 Hz
Power consumption
23 W
Output voltage
DC OUT: 8.4 V, 1.5 A in the
operating mode
Operating temperature
0°C to 40°C (32°F to 104°F)
Storage temperature
Dimensions (approx.)
125 × 39 × 62 mm