Sony STR-DH100 - Specifications Manual
Sony STR-DH100
2 pages
Loading...
STR-DH100
Receiver
Key Features
2ch Audio Receiver
100W x 2 ( 8 ohms 1kHz 1% THD)
DIGITAL MEDIA PORT Input
1
5 Audio Inputs
2 Audio Outputs
Key Technologies
2ch Audio Receiver
Perfect for use in a small room for music playback from the built in tuner,
external devices like a CD player, or a compatible MP3 Players using an option DM Port cradle. The
unit also doubles as a great amp for multi
room distribution systems like Sonys ES Lind of Receivers.
Stereo Power Rating: 100W x 2 (8 ohms, 40 Hz - 20kHz, THD 0.09%) Good sound quality with little
distortion even at high volumes
Digital Media Port
5 Audio Inputs and 2 Audio Outputs Gives the Receiver the flexibility to work with a variety of
audio components like CD players and recorders.
A & B Speaker Switching for Front Speakers (8
- 16 ohm speakers only) Allows you to use extra