Sony STR-DH100 - Service Manual
Sony STR-DH100
43 pages
Loading...
SERVICE MANUAL
Published by Sony EMCS (Malaysia) PG Tec
Sony Corporation
Audio & Video Business Group
FM STEREO / FM-AM RECEIVER
2009B08-1
©
US Model
Canadian Model
AEP Model
UK Model
Ver. 1.0 2009.02
STR-DH100
– Continued on next page –
Speci cations
AUDIO POWER
SPECIFICATIONS
POWER OUTPUT AND TOTAL
HARMONIC DISTORTION:
(Models of area code US only)
With 8 ohm loads, both channels driven, from
20 – 20,000 Hz; rated 90 watts per channel
minimum RMS power, with no more than
0.09% total harmonic distortion from 250
milliwatts to rated output.
Ampli er section
Models of area code US, CND, AEP, UK
1)
Minimum RMS Output Power (8 ohms, 20 Hz –
20 kHz, THD 0.09%)
90 W + 90 W
Stereo Mode Output Power (8 ohms, 1 kHz,
THD 1%)
100 W + 100 W
1)
Measured under the following conditions:
Area code Power requirements
US, CND 120 V AC, 60 Hz
AEP, UK 230 V AC, 50 Hz
Frequency response (Analog)
10 Hz – 70 kHz
+0.5/–2 dB (with BASS =
0 dB, TREBLE = 0 dB)
Inputs (Analog) Sensitivity: 500 mV/
50 kohms
S/N
2
): 96 dB
(A, 500 mV3))
Outputs (Analog)
AUDIO OUT Voltage: 500 mV/10 kohms
Tone
Gain levels ±10 dB, 1 dB step
2)INPUT SHORT (with BASS = 0 dB, TREBLE =
0 dB).
3)Weighted network, input level.
FM tuner section
Tuning range 87.5 – 108.0 MHz
Antenna (aerial) FM wire antenna (aerial)
Antenna (aerial) terminals
75 ohms, unbalanced
Intermediate frequency
10.7 MHz