Webb WER460SP - Know Your Machine
Webb WER460SP
40 pages
Loading...
9
KNOW YOUR MACHINE
1. Self-Propelled Lever
2. Handle Soft Grip
3. Upper Handle
4. OPC/Brake Lever
5. Handle Fixing Knob & Bolt
6. Lower Handle
7. Grass Collector
8. Fuel Tank Cap
9. Engine Primer Bulb
10. Bumper (Not on WER460SP)
11. Single Height Adjuster Lever
12. Rear Wheel
13. Engine Oil Filler Cap & Dipstick
14. Side Discharge Cover
15. Side Discharge Chute
16. Cutting Deck
17. Spark Plug Cap
18. Recoil Starter Handle
19. Rear Discharge Cover
20. Front Wheel
SPECIFICATIONS
Model
WER460SP
Product Number
Working Width
460mm
Drive Type
Self-Propelled
Cutting Heights
25-75mm - 7 levels
Collector Capacity
55L
Deck
Steel
Front / Rear Wheel
7in / 8in