Afore HNS3000TL - User Manual
Default Icon
33 pages
Loading...
USER’S MANUAL
On-Grid PV Inverter
Anyhome SeriesHNSxxxxTL-1(xxxx=1000,1500,2000,2500,3000,3600)
HNSxxxxTL(xxxx=3000, 3600, 4000, 5000,6000,7000,8000)
Version03.610100011008-V0.01
Other manuals for Afore HNS3000TL
Questions and Answers
  • C
    Casey SanchezAug 15, 2025
    What to do if my Afore Inverter shows 'No Utility'?
    • S
      Stacey SmithAug 15, 2025
  • A
    Adam HernandezAug 18, 2025
    How to fix Bus High Fault/Bus Fault on Afore Inverter?
    • K
      Kathleen SmithAug 18, 2025
      A 'Bus High Fault' or 'Bus Fault' on your Afore Inverter can be caused by high PV input voltage or a poor AC side connection. To resolve this, check that the PV input voltage is within the acceptable range: 450Vdc for models up to 3.0kW, or 500Vdc for models up to 5.0kW. Also, ensure the AC connector and circuit breaker are well connected.
  • C
    Collin YoungAug 21, 2025
    What to do if Afore Inverter shows Over Temperature Fault?
    • M
      Michael JohnsonAug 21, 2025
  • J
    Judy SnyderAug 25, 2025
    Why does my Afore Inverter show a Ground Current Fault?
    • R
      Robert SanfordAug 26, 2025
  • B
    Becky NguyenAug 28, 2025
    How to resolve PV Over Fault on Afore Inverter?
    • A
      Angela SmithAug 28, 2025
  • T
    Thomas HamiltonSep 1, 2025
    Why is my Afore Inverter showing a 'Bus High Fault' or 'Bus Fault'?
      Crystal RandolphSep 1, 2025
      A 'Bus High Fault' or 'Bus Fault' on your Afore Inverter can be caused by: * High PV Input voltage: Ensure the PV input voltage is within the specified range (450Vdc for up to 3.0kW models, 500Vdc for up to 5.0kW models). * Poor AC side connection: Check the AC connector and circuit breaker for a secure connection.
    Austin PetersenSep 4, 2025
    What to do if Afore Inverter displays 'Over Temperature Fault'?
    • L
      lisamillerSep 4, 2025
  • B
    Brett FranklinSep 7, 2025
    How to solve 'Ground Current Fault' on Afore Inverter?
    • D
      David Anderson Jr.Sep 7, 2025
    Angela CruzSep 12, 2025
    Why does my Afore Inverter show 'PV Over Fault'?
    • R
      Rebekah ThomasSep 12, 2025
Afore HNS3000TL Specifications
General IconGeneral
ModelHNS3000TL
Rated Output Power3000W
Max. DC Power3900W
Max. PV Input Power3900W
Efficiency97.5%
Cooling MethodNatural Convection
Protection ClassIP65
Nominal AC Power3000W
Nominal AC Voltage230V
Output Voltage230V
Output Frequency50Hz/60Hz
Operating Temperature Range-25°C to +60°C