Bender LIM2000plus LIM2000-1 - 3 Technical Description; Tollfree; 4 Information Request
Bender LIM2000plus LIM2000-1
12 pages
Loading...
Rated insulation voltage 300 V
Insulation class in acc. to UL1022
Dielectric voltage-withstand test 1500 V
Rated service rating continuous operating
Rated mains voltage of VN see nameplate
Frequency range of VN 50…60 Hz (+/- 5%)
Operating range of VN 85…110% of rated voltage
Max. power consumption 22 VA
Measuring current max. 20 µA
Monitor hazard current 120V / 208V (1Ph) / 208V (3Ph) max. 35 /
62 / 68 µA
Min. internal impedance at 1Ph / 3Ph (60 Hz) 3.5 / 3.2 M
Nominal response value 2 mA changeable to 5 mA
Response tolerance 1.8…2 mA or 4.5…5 mA
Response retardation < 4 sec.
Response hysteresis 20% of response value
Output contact assemblies one voltage-free SPDT and one 12 V
DC, 200mA contact
Rated contact voltage 250 V AC / 24VDC
Make capacity 4A AC / 4A DC
Break capacity at 24 V DC and L/R = 0 4 A
Switching life (220 V AC / 60 Hz) 2 x 10
5
cycle
Operation mode continuous
LIM overload protection built-in thermal overload with automatic
reset
Ambient temperature when operating 10
º
C…50
º
C, 50
F…122
F
Ambient temperature when stored -20
C, 10
F…122
F
Mounting orientation any
Connector 15 pin Molex, type 03-09-2152