BRP Evinrude E-Tec E150DCXSUF - Page 44
BRP Evinrude E-Tec E150DCXSUF
443 pages
Loading...
42
INSTALLATION AND PREDELIVERY
BOAT RIGGING
Fuel Filters
Boat-mounted fuel filters and water-separating
fuel filter assemblies must meet the required fuel
flow and filter specification. The filter must be
mounted to a rigid surface above the “full” level of
the fuel tank and accessible for servicing.
Fuel Filter Assembly, P/N 174176, meets all
requirements for a water-separating fuel filter.
IMPORTANT: Avoid using “in-line” fuel filters.
The filter area and flow characteristics may not be
adequate for high horsepower outboards.
Portable Fuel Tanks
Do not use portable fuel tanks for outboards larger
than 115 HP. Inadequate fuel flow to high horse-
power outboards can result in serious powerhead
damage.
Outboard Fuel System Recommendations
0070
Typical Fuel Supply Configuration
1. Primer bulb
2. Water separating fuel filter
3. Anti-siphon valve, in fuel pick-up of tank
DRC6797
1 2 3
Component 25 HP – 130 HP Models 135 HP – 250 HP Models
Fuel tank pickup tube 5/16 in. (7.9 mm) min. I.D. 3/8 in. (9.5 mm) min. I.D.
Fuel fittings 1/4 in. (6.4 mm) min. I.D. 9/32 in. (7.1 mm) min. I.D.
Fuel supply hoses 5/16 in. (7.9 mm) min. I.D. 3/8 in. (9.5 mm) min. I.D.
ALL MODELS
Fuel tank pickup screen 100 mesh, 304 grade stainless steel wire, 0.0045 in. wire diameter,
1 in. (25 mm) long
Antisiphon valve 2.5 in. (63.5 mm) Hg maximum pressure drop at 20 gph (76 l/hr)
flow
Remote fuel filter 0.4 in. Hg maximum pressure drop at 20 gph (76 l/hr) flow,
150 in.
2
(1290 cm
2
) of filter area
Maximum fuel pump lift height Fuel pump should not be located more than 30 in. (76.2 cm) above