BRP EVINRUDE E-TEC E60DPLAA Series - Page 357
BRP EVINRUDE E-TEC E60DPLAA Series
422 pages
Loading...
357
TRIM AND TILT
TRIM AND TILT SERVICE
13
chart. Part number is stamped on the bottom of
the housing of trim and tilt assemblies.
Place the shim on the piston.
Place the loading mandrel, on the piston. Make
sure the edge of the loading mandrel is flush with
the top edge of the seal groove in the piston.
If the edge of the loading mandrel is not flush with
the top of the seal groove, the wrong shim was
selected. Check shim selection and reinstall the
mandrel.
Lubricate the mandrel with trim/tilt fluid.
Use a piece of wire to suspend the seal in a cup of
hot water. Warm the seal in hot water for about
one minute.
1. Part number 008814
Trim and Tilt
Assembly P/N
Shim
5007774 0.120 in. (3 mm)
5005756 0.060 in. (1.5 mm)