Delta VFD220C4EA-21 - Chapter 12 Description of Parameter Settings
Delta VFD220C4EA-21
1259 pages
Loading...
Chapter 11 Summary of Parameter SettingsC2000 Plus
This chapter provides a summary of parameter (Pr.) setting ranges and defaults. You can set, change,
and reset parameters through the digital keypad.
NOTE:
1. : You can set this parameter during operation
2. For more details on parameters, refer to chapter 12 Description of Parameter Settings.
3. The following are abbreviations for different types of motors:
IM: Induction motor
PM: Permanent magnet synchronous AC motor
IPM: Interior permanent magnet synchronous AC motor
SPM: Surface permanent magnet synchronous AC motor
SynRM: Synchronous reluctance motor
00 Drive Parameters
Pr. Parameter Name Setting Range
Default
00-00 AC Motor Drive Identity Code
4: 230V, 0.75 kW
5: 460V, 0.75 kW
6: 230V, 1.50 kW
7: 460V, 1.50 kW
8: 230V, 2.20 kW
9: 460V, 2.20 kW
10: 230V, 3.70 kW
11: 460V, 3.70 kW
12: 230V, 5.50 kW
13: 460V, 5.50 kW
14: 230V, 7.50 kW
15: 460V, 7.50 kW
16: 230V, 11.0 kW
17: 460V, 11.0 kW
18: 230V, 15.0 kW
19: 460V, 15.0 kW
20: 230V, 18.5 kW
21: 460V, 18.5 kW
22: 230V, 22.0 kW
23: 460V, 22.0 kW
24: 230V, 30.0 kW
25: 460V, 30.0 kW
26: 230V, 37.0 kW
27: 460V, 37.0 kW
28: 230V, 45.0 kW
29: 460V, 45.0 kW
30: 230V, 55.0 kW
31: 460V, 55.0 kW
32: 230V, 75.0 kW