Delta VFD220C4EA-21 - Protection Parameters
Delta VFD220C4EA-21
1259 pages
Loading...
Chapter 12 Descriptions of Parameter SettingsC2000 Plus
06 Protection Parameters
You can set this parameter during operation.
Low Voltage Level
Default:
Settings 230V models:
Frame A–D (including D0): 150.0–220.0 V
DC
Frame E and above: 190.0–220.0 V
DC
180.0
460V models:
Frame A–D (including D0): 300.0–440.0 V
Frame E and above: 380.0–440.0 V
360.0
575V models: 420.0–520.0 V
690V models: 450.0–660.0 V
Set the Low Voltage (Lv) level. When the DC bus voltage is lower than Pr.06-00, a Lv fault is
triggered, and the drive stops output and the motor coasts to a stop.
There are three Lv faults: LvA (Lv during acceleration), Lvd (Lv during deceleration), and Lvn (Lv
in constant speed) that are triggered according to the status of acceleration or deceleration. You
must press RESET to clear the Lv fault. The drive automatically restarts if you set to restart after
momentary power loss (refer to Pr.07-06 Restart after Momentary Power Loss and Pr.07-07
Allowed Power Loss Duration for details).
which is not recorded, and the drive restarts automatically when the input voltage is higher than
Pr.06-00 + Lv return level (as listed below).
Lv Return Level 230V models 460V models 575V models 690V models
Frame A–D 30V
60V
100V
100V
Frame E–H 40V
80V
120V