Ebyte E32-868T20D - Overview; Introduction; Features; Application
Ebyte E32-868T20D
20 pages
Loading...
Chengdu Ebyte Electronic Technology Co,;Ltd E32-868T20D user manual
Copyright ©2012–2019Chengdu Ebyte Electronic Technology Co.,Ltd. 3
1. Overview
1.1 Introduction
E32-868T20D is a wireless serial port module
(UART) based on SEMTECH's SX1276 RF chip. It has
multiple transmission modes, working in the
862MHz~893MHz, (default 868MHz), LoRa spread
spectrum technology, TTL output compatible with
3.3v~5v IO.
SX1276 features LoRa™,which will bring longer
communication distance, and has the advantages of
concentrated power density, meanwhile it has a very
stability and consistency, its precision is lower than the widely adopted 10ppm.E32-868T20D is in stable bulk production
rate of being interfered, which increased the reliability and transmitting efficiency.
for exporting.
1.2 Features
Communication distance tested is up to 3km
Maximum transmission power of 100mW, software multi-level adjustable
Support the global license-free ISM 868MHz band
Support air date rate of 0.3kbps19.2kbps
Low power consumption for battery supplied applications
Support 2.3V~5.2V power supply, power supply over 5.0 V can guarantee the best performance
Industrial grade standard design, support -40 ~ 85 °C for working over a long time