GreenWorks MO48L520 - Technical Data Specifications; Limited Warranty Information
GreenWorks MO48L520
48 pages
Loading...
Problem Possible cause Solution
The machine stops
during mowing.
The blade height is
too low.
Increase the blade
height.
The battery pack is
out of power.
Charge the battery
pack.
The grass clip-
pings attach to the
deck or the blade.
Remove the bat-
tery pack and
check the deck.
Operation temper-
ature of the ma-
chine is too high.
Cool the machine.
* If you cannot find the solution to these problems, go to the
service center.
13 TECHNICAL DATA
Voltage (2 x 24V) 48V
No load speed 2,850 RPM / 3,250 RPM (Turbo)
Deck Size 21"
Height adjustments 1-3/8 - 4” (3.5 - 10.2 cm)