Johnson J30MLSRC - Page 32
Johnson J30MLSRC
347 pages
Loading...
HP
Battery, Minimum
Requirements
...,J
~
f:
Alternator
Tachometer Setting
LIJ
jjj
AlC lighting
Engine Fuse (20 Amp)
Warning
Signal
(!)
3:
Type
...,J
0
Thermostat
~
Type
i=:
RPM Limit
Spark Plugs
(!)
Ignition Coil
Gear Ratio
Lubricant
It:
Capacity
SPECIAL TOOLS AND SERVICE SPECIFICATIONS
TECHNICAL DATA
25,30
12-Volt, 360
CCA
(465 MCA) with 12-Volt, 500 CCA (620 MCA) with
90 Minutes Reserve Capacity
or
90 Minutes Reserve Capacity
or
50 Ampere-Hour 50 Ampere-Hour
5 A,
Non-regulated 4 A, Non-regulated
(accessory) (Standard 25/30TE, EL)
5
Pulse I 10 pole 5 Pulse I 10 Pole
(with alternator) (with alternator)
Accessory
Standard on Rope start
models
PIN 514021
Water Temperature (180°F)
Auto Pressure-Temperature Controlled
143°F (62°C)
Magneto Powered Capacitor Discharge
None
QL82C @ 0.030
in
. (0.8 mm)
QL77JC4
@ 0.030 in. (0.8 mm)