Johnson J30MLSRC - Fuel Filters; Outboard Fuel System Requirements Chart
Johnson J30MLSRC
347 pages
Loading...
INSTALLATION
AND
PRE DELIVERY
FUEL
SYSTEM REQUIREMENTS
Fuel
Fi
Iters
Boat-mounted fuel filters and water-separating
fuel filter assemblies must meet the required fuel
flow
and filter specification. The filter must be
mounted to a rigid surface above the
"full" level of
the
fuel tank and accessible for servicing.
The
Evinrude/Johnson Fuel Filter Assembly,
PIN
174176, meets all requirements for a water-
separating
fuel filter.
1 2
Typical Fuel Supply Configuration
001151
1. Primer bulb
2. Fuelfilter (optional)
0070
Outboard Fuel System Requirements Chart
Component
25
HP
- 130
HP
Models
135
- 250 HP Models
Fuel tank pickup tube 5/16 in. (7.9 mm) min. 1.0. 3/8 in. (9.5 mm) min. 1.0.
fittings
1/4 in. (6.4 mm) min.
1.0
. 9/32 in.
(7.1
mm) min. 1.0.
Fuel supply
hoses
5/16 in. (7.9 mm) min.
1.0. 3/8 in. (9.5 mm) min. 1.0.
ALL
MODELS
Fuel tank pickup screen
100 mesh, 304 grade stainless steel wire, 0.0045 in. wire diameter,
in
. (25 mm) long
Antisiphon valve
2.5 in. (63.5 mm) Hg maximum pressure drop at 20 gph (76 I/hr)
flow
Remote fuel filter
0.4
in. Hg maximum pressure drop at 20 gph (76 I/hr) flow,
in.2 (1290 cm2) of filter area
Maximum
fuel pump lift height
Fuel pump should not be located more than 30 in. (76.2 cm) above