JVC LT-19DM21 - Specifications
JVC LT-19DM21
80 pages
Loading...
39
ENGLISH
LT-19DM21 LT-22DM21
GENERAL
Power supply: AC 120V 60Hz
Power consumption: Operation: 38W Operation: 40W
Stand by: 0.8W
Weight: 3.5 kg (7.7 lbs) 4.7 kg (10.4 lbs)
Dimensions: Width: 472 mm (18-9/16 inches)
Height: 362 mm (14-1/4 inches)
Depth: 174 mm (6-7/8 inches)
Width: 536.5 mm (21-1/8 inches)
Height: 397 mm (15-5/8 inches)
Depth: 174 mm (6-7/8 inches)
Operating temperature: 5˚C - 40˚C
Operating humidity: Less than 80%
TELEVISION
Type: 47.01 cm (19” class/18.5” diagonal) 54.8 cm (22” class/21.6” diagonal)
Display method: Transmission TFT color LCD panel
Number of Pixels: 1366 (H) x 768 (V)
Tuner type: NTSC standard
ATSC standard (8VSB), QAM
Receiving channels: VHF 2-13
UHF 14-69
CATV 14-36 (A)-(W)
37-59 (AA)-(WW)
60-85 (AAA)-(ZZZ)
95-99 (A-5)-(A-1)
01 (4A)
Inputs: S-Video: Y-Input:1.0 V (p-p), 75 ohms
C-Input:0.3 V (p-p), 75 ohms
Video: (RCA) 1.0 V (p-p), 75 ohms
Audio: (RCA) –8 dBm/50k ohms
Component video: (Y) 1.0 V (p-p), 75 ohms
(Pb)/(Pr) 0.7 V (p-p), 75 ohms
HDMI: HDMI compliant (type A connector)
HDCP compliant
E-EDID compliant
Suggested scan rates: 480p, 480i, 720p,1080i,1080p
HDMI Audio: 2-channel PCM
32/44.1/48 kHz sampling frequency
16/20/24 bits per sample
PC Monitor: Mini-Dsub 15pin x 1
Antenna: VHF/UHF In 75 ohms coaxial
Outputs: Digital audio out: 0.5 V (p-p), 75 ohms terminated
Speaker: 25.4 mm x 68.6 mm (1 inch x 2-11/16 inches), 8 ohms x 2
Audio output power: 1.5W + 1.5W
DVD/CD player
Signal system: NTSC
Applicable disc: 1.DVD (12 cm, 8 cm)
2.CD (12 cm, 8 cm)
Pickup: CD: Wavelength: 790 nm
Maximum output power: 7 mW
DVD: Wavelength: 655 nm
Maximum output power: 5 mW