JVC LT-32DM21 - Specifications
JVC LT-32DM21
84 pages
Loading...
Specifications
GENERAL
Power supply: AC 120V 60Hz
Power consumption: Operation: 108W
Stand by: 0.3W
Weight: 9.9 kg (21.8 lbs)
Dimensions: Width: 796.5 mm (31-3/8 inches)
Height: 581 mm (22-7/8 inches)
Depth: 214 mm (8-7/16 inches)
Operating temperature: 5˚C - 40˚C
Operating humidity: Less than 80%
TELEVISION
Type: 80.04 cm (32” class/31.51” diagonal)
Display method: Transmission TFT color LCD panel
Number of Pixels: 1366 (H) x 768 (V)
Tuner type: US System M
ATSC standard (8VSB), QAM
Receiving channels: VHF 2-13
UHF 14-69
CATV 14-36 (A)-(W)
37-59 (AA)-(WW)
60-85 (AAA)-(ZZZ)
95-99 (A-5)-(A-1)
01 (4A)
Inputs: S-Video: Y-Input:1.0 V (p-p), 75 ohms
C-Input:0.3 V (p-p), 75 ohms
Video: (RCA) 1.0 V p-p/75 ohms
Audio: (RCA) –8 dBm/50k ohms
Component video: (Y) 1.0 V (p-p), 75 ohms
(Pb)/(Pr) 0.7 V (p-p), 75 ohms
HDMI: HDMI compliant (type A connector)
HDCP compliant
E-EDID compliant
Suggested scan rates: 480p, 480i, 720p,1080i,1080p
HDMI Audio: 2-channel PCM
32/44.1/48 kHz sampling frequency
16/20/24 bits per sample
PC Monitor: Mini-Dsub 15pin x 1
Antenna: VHF/UHF In 75 ohms coaxial
Outputs: Digital audio: 0.5 V (p-p) 75 ohms terminated
Audio: 0-600 mV rms/1k ohm
Speaker: 40.6 mm x 121.9 mm (1-5/8 inches x 4-13/16 inches), 8 ohms x 2
Audio output power: 5.0W + 5.0W
DVD/CD player
Signal system: NTSC
Applicable disc: 1.DVD (12 cm, 8 cm)
2.CD (12 cm, 8 cm)
Pickup: CD: Wavelength: 790 nm
Maximum output power: 7 mW
DVD: Wavelength: 655 nm
Maximum output power: 5 mW