Max NF255FA/18
40 pages
Loading...
1
1. SPECIFICATIONS AND TECHNICAL DATA
1. NAME OF PARTS (SEE Fig.1~3)
2. TOOL SPECIFICATIONS
3. FASTENER SPECIFICATIONS
ENGLISH
OPERATING INSTRUCTIONS MANUAL
1 Frame 6 Trigger a Click Lever (NF255FA/18)
2 Cylinder Cap 7 Grip
3 Exhaust Cover (Port) 8 Front Latch
4 Magazine 9 Slider Unit (NF255FA/18)
PRODUCT NO. NF255FA/18 NF565A/16 NF665A/15
HEIGHT 10" (255 mm) 11-3/16" (284 mm) 12-5/8" (322 mm)
WIDTH 2-1/2" (64 mm) 3-3/4" (95 mm) 3-11/16" (94 mm)
LENGTH 9-5/8" (244mm) 11-11/16" (297mm) 11-11/16" (297mm)
WEIGHT 2.7 lbs. (1.2kg) 3.4 lbs. (1.5kg) 3.97 lbs. (1.8kg)
LOADING CAPACITY 100 Nails 110 Nails 106 Nails
RECOMMENDED
OPERATING PRESSURE
70 to 100 p.s.i.
(5 to 7 bar)
70 to 100 p.s.i.
(5 to 7 bar)
(5 to 7 bar)
AIR CONSUMPTION 0.024 ft3 (0.68 L) at 100 p.s.i. (7bar)
operating pressure
0.045 ft3 (1.3 L) at 100 p.s.i. (7bar)
0.051 ft3 (1.44 L) at 100 p.s.i. (7bar)
.051" (1.3 mm)
.041" (1.05 mm)
.075" (1.9 mm)
Wire gauge: 18
5/8"
15 mm
7/8"
20 mm
1"
25 mm
1-3/16"
30 mm
1-3/8"
35 mm
1-5/8"
40 mm
1-3/4"
45 mm
2"
50 mm
2-3/16"
55 mm
Wire gauge: 18
1-1/4"
32 mm
1-1/2"
38 mm
1-3/4"
45 mm
2"
51 mm
2-1/4"
57 mm
2-1/2"
65 mm
Wire gauge: 16
<1.4 mm>