Megger DLRO10HDX - Quick Start Guide Manual
Megger DLRO10HDX
7 pages
Loading...
n NEW Onboard memory storage for test
results up to 200 records (HDX only)
n Download to PowerDB
n NEW interchangeable test lead terminations
n High or low output power selection for
condition diagnosis
n Operates from battery or AC mains supply
n Protected to 600 V without blowing a fuse,
test lead live voltage warning light
n Heavy duty case: IP 65 lid closed,
IP54 operational
n Simple rotary switch selection of five test
modes, including auto start on connection
DLRO10HDX
10 A Digital Low Resistance Ohmmeter
DLRO10HDX
10 Amp Digital Low Resistance
DESCRIPTION
Augmenting Megger’s DLRO10 and 10X range the
DLRO10HDX combines ultimate simplicity of operation with
a rugged IP65 case designed for stable ground and bench
operation and provides memory storage.
These units are powered from either rechargeable battery
or mains power making it suitable for continuous testing in
production line/repetitive use environments.
Rotary switch controls are simple and easy to operate in all
weather conditions and with gloved hands. A large, clear,
backlit LCD display is easy to read from a distance. The
DLRO10HDX provides significantly enhanced compliance
and is capable of delivering 10 A into measurements up
to 250 mΩ and 1 A into measurements up to 2.5 Ω. The
duration of each test may be up to 60 seconds.
The DLRO10HDX is rated CAT III 300 V provided the