Panasonic TH-37PV60E - Service Manual
Panasonic TH-37PV60E
217 pages
Loading...
© 2006 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. All
rights reserved. Unauthorized copying and
distribution is a violation of law.
GP9DE Chassis
Plasma Television
Specifications
Power Source
A
C 220-240 V, 50 / 60 Hz
Power Consumption
Average use 241 W (TH-37PV60E), 250 W (TH-37PX60B)
261 W (TH-42PV60E), 270 W (TH-42PX60B)
Standby condition 0.3 W (PV60E)
0.3 W (PX60B Without DVB recording), 20 W (PX60B With DVB recording)
Plasma Display panel
Drive method
A
C type
Aspect Ratio 16:9
Contrast Ratio 3000:1
Visible screen size
(No. of pixels)
94 cmV (37-inch), 106 cmV (42-inch)
818 mm (W) × 461 mm (H) × 939 mm (diagonal) (37-inch)
920 mm (W) × 518 mm (H) × 1,056 mm (diagonal) (42-inch)
737,280 (1,024 (W) × 720 (H)) [3,072 × 720 dots] (37-inch)
786,432 (1,024 (W) × 768 (H)) [3,072 × 768 dots] (42-inch)
Sound
Speaker 12 cm × 6 cm × 2 pcs, 8 W
Audio Output 20 W (10 W + 10 W ), 10% THD
Headphones M3 (3.5 mm) Jack × 1
PC signals VGA, SVGA, XGA
SXGA (compressed)
Horizontal scanning frequency 31 - 69 kHz
Vertical scanning frequency 59 - 86 Hz