Philips 49PUS6401 - Specifications; Environmental; Power
Philips 49PUS6401
97 pages
Loading...
23
Specifications
23.1
Environmental
European Energy Label
The European Energy Label informs you on the
energy efficiency class of this product. The greener
the energy efficiency class of this product is, the
lower the energy it consumes.
On the label, you can find the energy efficiency class,
the average power consumption of this product in use
and the average energy consumption for 1 year. You
can also find the power consumption values for this
product on the Philips website for your country
at www.philips.com/TV
Product Fiche
32PFS6401
• Energy Efficiency Class : A
• Visible Screen Size : 80 cm / 32 inch
• On Mode Power Consumption (W) : 34 W
• Annual Energy Consumption (kWh) * : 50 kWh
• Standby Power Consumption (W) ** : 0.30 W
• Display Resolution (Pixels) : 1920 x 1080p
43PUS6401
• Energy Efficiency Class : A
• Visible Screen Size : 108 cm / 43 inch
• On Mode Power Consumption (W) : 67 W
• Annual Energy Consumption (kWh) * : 98 kWh
• Display Resolution (Pixels) : 3840 x 2160p
49PUS6401
• Visible Screen Size : 123 cm / 49 inch
• On Mode Power Consumption (W) : 87 W
• Annual Energy Consumption (kWh) * : 127 kWh
55PUS6401
• Visible Screen Size : 139 cm / 55 inch
• On Mode Power Consumption (W) : 91 W
• Annual Energy Consumption (kWh) * : 133 kWh
* Energy consumption kWh per year, based on the
power consumption of the television operating 4
hours per day for 365 days. The actual energy
consumption depends on how the television is used.
** When the TV is turned off with the remote control
and no function is active.
End of Use
Disposal of your old product and batteries
Your product is designed and manufactured with high
quality materials and components, which can be
recycled and reused.
When this crossed-out wheeled bin symbol is
attached to a product it means that the product is
covered by the European Directive 2012/19/EU.
Please inform yourself about the local separate
collection system for electrical and electronic
products.
Please act according to your local rules and do not
dispose of your old products with your normal
household waste. Correct disposal of your old
product helps to prevent potential negative
consequences for the environment and human
health.
Your product contains batteries covered by the
European Directive 2006/66/EC, which cannot be
disposed with normal household waste.
Please find out for yourself about the local rules on
separate collection of batteries because correct
disposal will help to prevent negative consequences
for the environment and human health.
23.2
Power
Product specifications are subject to change without
notice. For more specification details of this product,
see www.philips.com/support
Power
• Mains power : AC 220-240V +/-10%
• Ambient temperature : 5°C to 35°C