Philips 49PUS6401 - Operating System; Reception; Display Type; Display Input Resolution
Philips 49PUS6401
97 pages
Loading...
For power consumption information, see
chapter Product Fiche.
The power rating stated on the product typeplate is
the power consumption for this product during
normal household use (IEC 62087 Ed.2). The
maximum power rating, stated between brackets, is
used for electrical safety (IEC 60065 Ed. 7.2).
Operating System
Android OS :
Android Nougat 7
23.4
Reception
• Aerial input : 75 ohm coaxial (IEC75)
• Tuner bands : Hyperband, S-Channel, UHF, VHF
• DVB : DVB-T2 (support HEVC), DVB-C (cable) QAM
• Analogue video playback : SECAM, PAL
• Digital video playback : MPEG2 SD/HD (ISO/IEC
13818-2), MPEG4 SD/HD (ISO/IEC 14496-10)
• Digital audio playback (ISO/IEC 13818-3)
• Satellite aerial input : 75 ohm F-type
• Input frequency range : 950 to 2150MHz
• Input level range : 25 to 65 dBm
• DVB-S/S2 QPSK, symbol rate 2 to 45M symbols,
SCPC and MCPC
• LNB : DiSEqC 1.0, 1 to 4 LNBs supported, Polarity
selection 14/18V, Band selection 22kHz, Tone burst
mode, LNB current 300mA max
23.5
Display Type
Diagonal screen size
• 43PUx6401 : 108 cm / 43 inch
• 49PUx6401 : 123 cm / 49 inch
• 55PUx6401 : 139 cm / 55 inch
Display resolution
• 3840 x 2160p
23.6
Display Input Resolution
Video formats
Resolution — Refresh rate
• 480i - 60 Hz
• 480p - 60 Hz
• 576i - 50 Hz
• 576p - 50 Hz
• 720p - 50 Hz, 60 Hz
• 1080i - 50 Hz, 60 Hz
• 1080p - 24 Hz, 25 Hz, 30 Hz
• 2160p - 24 Hz, 25 Hz, 30 Hz, 50 Hz, 60 Hz
Computer formats
Resolutions (amongst others)
• 640 x 480p - 60 Hz
• 800 x 600p - 60 Hz
• 1024 x 768p - 60 Hz
• 1280 x 768p - 60 Hz
• 1360 x 765p - 60 Hz
• 1360 x 768p - 60 Hz
• 1280 x 1024p - 60 Hz
• 1920 x 1080p - 60 Hz
• 3840 x 2160p - 24 Hz, 25 Hz, 30 Hz, 50 Hz, 60 Hz
Dimensions and Weights
32PFS6401
• without TV stand:
Width 726.5 mm - Height 438.7 mm - Depth 76.8 mm
- Weight ± 5.63 kg
• with TV stand:
Width 726.5 mm - Height 483.3 mm - Depth 168.7
mm - Weight ± 5.89 kg
43PUx6401
• without TV stand:
Width 968.2 mm - Height 575.7 mm - Depth 76.8 mm
- Weight ± 9.38 kg
• with TV stand:
Width 968.2 mm - Height 623.3 mm - Depth 204.2
mm - Weight ± 9.69 kg
49PUx6401
Width 1099.2 mm - Height 645.3 mm - Depth 78.6
mm - Weight ± 11.01 kg
Width 1099.2 mm - Height 699.7 mm - Depth 213.2
mm - Weight ± 11.31 kg
55PUx6401
Width 1239.2 mm - Height 724.7 mm - Depth 84.8 mm
- Weight ± 16 kg
Width 1239.2 mm - Height 779.5 mm - Depth 231.7