Sharp LC-24LE240E - Specifi Cations; Digital Reception (DVB-C)
Sharp LC-24LE240E
44 pages
Loading...
English - 38 -
Digital
Reception
MHEG-5 ENGINE compliant with ISO/IEC 13522-5 UK engine Pro le 1
for UKObject carousel support compliant with ISO/IEC 135818-6 and UK DTT pro le
Frequency range: 474-850 MHz for UK models
170-862 MHz for EU models
Transmission standard: DVB-T. MPEG-2, MPEG-4
Demodulation: COFDM with 2K/8K FFT mode
FEC: all DVB modes
Video: MP@ML, PAL, 4:3/16:9
Audio: MPEG Layer I&II 32/44.148kHz.
Digital Reception (DVB-C)
Transmission Standards:
DVB-C, MPEG2, DVB-C, MPEG4
i. DEMODULATION
-Symbolrate: 4.0 Msymbols/s to 7.2 Msymbols/s
- Modulation: 16-QAM , 32-QAM ,64-QAM, 128-QAM
and 256-QAM
ii. VIDEO
- All MPEG2 MP@ML formats with up-conversion and
ltering to CCIR601 format.
-CVBS analogue output
iii. AUDIO
-All MPEG1 Layer 1 and 2 modes
-Sampling frequencies supported are 32, 44.1 & 48
kHz
Speci cations
TV BROADCASTING
PAL/SECAM B/G D/K K’ I/I’ L/L
RECEIVING CHANNELS
VHF (BAND I/III)
UHF (BAND U)
HYPERBAND
NUMBER OF PRESET CHANNELS
1000
CHANNEL INDICATOR
On Screen Display
RF AERIAL INPUT
75 Ohm (unbalanced)
OPERATING VOLTAGE
220-240V AC, 50Hz.
AUDIO
German + Nicam Stereo
AUDIO OUTPUT POWER (W
RMS.
) (10% THD)
2 x 2,5
POWER CONSUMPTION (W)
50 W (max)
< 0,5 W (Standby)
PANEL
16:9 display,
24” (60 cm) Screen Size