Sharp LC-32DH57E-BK - Operation Manual; TV Specifications
Sharp LC-32DH57E-BK
134 pages
Loading...
LC-32DH57E-BK/RU-BK/S-BK
1 – 1
LC-32DH57E-BK
Service Manual
CHAPTER 1. OPERATION MANUAL
[1] SPECIFICATIONS
Item
LCDCOLOURTV(32"), LC-32DH57E, LC-32DH57RU, LC-32DH57S
LCD panel
Advanced Super View & BLACK TFT LCD (32")
Resolution 1,049,680 pixels (1,366 x 768)
Video Colour System PAL/SECAM/NTSC 3.58/NTSC 4.43/PAL 60
TV Function
TV-Standard
Analogue CCIR (B/G, I, D/K, L/L’)
Digital DVB-T (2K/8K OFDM)
Receiving Channel
VHF/UHF
IR A ch_E69 ch (Digital), E2_E69 ch, F2_F10 ch, I21_I69 ch, IR A_IR J ch
CATV
Hyper-band, S1_S41 ch
TV-Tuning System
Auto Preset 999 ch (non-Nordic [DTV]), Auto Preset 9999 ch (Nordic [DTV]), Auto Preset 99 ch
(ATV), Auto Label, Auto Sort
STEREO/BILINGUAL NICAM/A2
Viewing angles 176 ° (H), 176 ° (V)
Audio amplifier 10 W x 2
Speaker (35 mm x 100 mm) x 2
Terminals
Antenna
UHF/VHF 75
Din type (Analogue & Digital)
RS-232C D-Sub 9 pin male connector
EXT 1 SCART (AV input, Y/C input, RGB input, TV output)
EXT 2 SCART (AV input/monitor output, Y/C input)
EXT 3 COMPONENT IN (Y/P
B
(C
B
)/P
R
(C
R
), RCA pin (AUDIO R/L))
EXT 4 15 pin mini D-sub
HDMI 1 (EXT 5) HDMI
HDMI 2 (EXT 6) HDMI
HDMI 3 (EXT 7) HDMI
EXT 8 RCA pin (AV input)
SERVICE USB
HDMI 2/PC AUDIO (R/L) Ø 3.5 mm jack*
DIGITAL AUDIO OUTPUT Optical Digital audio output
C. I. (Common Interface) EN50221, R206001
OUTPUT RCA pin (AUDIO R/L)
Headphones Ø 3.5 mm jack (Audio output)
OSD language
Czech, Danish, Dutch, English, Estonian, Finnish, French, German, Greek, Hungarian, Italian,
Latvian, Lithuanian, Norwegian, Polish, Portuguese, Russian, Slovak, Slovene, Spanish, Swedish,
Turkish, Ukrainian
Power Requirement
AC 220-240 V, 50 Hz
Power Consumption (Method IEC62087)
90 W (0.6 W Standby)