Sharp LC-32LE320 - CHAPTER 4. TROUBLESHOOTING TABLE; TROUBLESHOOTING TABLE
Sharp LC-32LE320
367 pages
Loading...
LC-19LE320, LC-22LE320, LC-26LE320, LC-32LE320, LC-37LE320, LC-42LE320
CHAPTER 4. TROUBLESHOOTING TABLE
[1] 19” TROUBLESHOOTING TABLE
Power unit operation check.
LINE_FILTER_UNIT: YES
POWER_UNIT
YES
YES
Are the power cord and harness in the unit properly connected?
NO
Connect the power cord and harness properly, and turn on the
p
ower.
Is F901 F902 normal?
NO
LINE_FILTER_UNIT:
Isn't C908, RV901, L902, C900, C901, etc. out of order?
Moreover, whether the short-circuit with the circumference circuit
is checked.
Is BD901 (+320V) output?
Does the circuit operate normally?
Check circuit around (BD901, Q903, ZD906, IC901, D901 etc ).
Is a voltage of +5.3V applied to pin (4,5) of connector (CN902)?
Does the switching circuit operate normally?
Check circuit around the primary side (T901, ZD906, D901,
D903, Q903, D904, IC901, Q901, D904 etc.), the secondary side
(D905, L904, C921 etc.), the DC_DET circuit (IC902, ZD903,
IC903, IC901, etc.), and the protection circuit.
Is a voltage of +16V applied to pin (9,10) of connector (CN902)?