Sharp LC-42D62U - Chapter 1: Specifications; Model Specifications
Sharp LC-42D62U
24 pages
Loading...
LC-42D62U/LC-62C42U
1 – 1
LC-42D62U/LC-62C42U
Service Manual
CHAPTER 1. SPECIFICATIONS
[1] SPECIFICATIONS
Digital cable
1
(64/256 QAM)
1-135ch (non-scrambled channel only)
1
Emergency alert messages via Cable are unreceivable.
The dimensional drawings are shown on the inside back cover.
There may be some deviations from these values in individual units.
LCD panel
Number of dots
TV
Function
TV-standard (CCIR)
Receiving
Channel
VHF/UHF
CATV
Digital Terrestrial
Broadcast (8VSB)
Audio multiplex
Audio out
Terminals
Rear
INPUT 1
INPUT 2
INPUT 3
INPUT 4
INPUT 5
ANTENNA
DIGITAL AUDIO OUTPUT
OUTPUT
OSD language
Power Requirement
Power Consumption
Weight (approx.)
Dimension*
2
(W H D)
Operating temperature
6,220,800 dots (1920 1080 3 dots)
American TV Standard ATSC/NTSC System
VHF 2-13ch, UHF 14-69ch
2-69ch
BTSC System
10W 2
AV in, COMPONENT in
AV in, COMPONENT in
S-VIDEO in, AV in
Audio in, HDMI in with HDCP
HDMI in with HDCP
75 Unbalance, F Type 1 for Analog (VHF/UHF/CATV) and Digital (AIR/CABLE)
Optical Digital audio output 1 (PCM/Dolby Digital)
Audio out
English/French/Spanish
AC 120 V, 60 Hz
32°F to 104°F (0°C to 40°C)
Item
Model: LC-42D62U/LC-62C42U
42" Advanced Super View & BLACK TFT LCD
with stand
w/o stand
w/o stand
with stand
247 W