Sharp LC-42D65U - Chapter 1: Specifications; Specifications
Sharp LC-42D65U
114 pages
Loading...
LC-42D65U
1 – 1
LC-42D65U
Service Manual
CHAPTER 1. SPECIFICATIONS
[1] SPECIFICATIONS
Item Model: LC-42D65U
LCD panel 42" Class (42
1
/
64
"
Diagonal)
Resolution 2,073,600 pixels (1,920 1,080)
TV
Function
TV-standard (CCIR) American TV Standard ATSC/NTSC System
Receiving
Channel
VHF/UHF VHF 2-13ch, UHF 14-69ch
CATV 1-135ch (non-scrambled channel only)
Digital Terrestrial
Broadcast (8VSB)
2-69ch
Digital cable
*1
(64/256 QAM)
1-135ch (non-scrambled channel only)
Audio multiplex BTSC System
Audio out 10W 2
Terminals
Rear
INPUT 1 AV in, COMPONENT in
INPUT 2 COMPONENT in, S-VIDEO in
INPUT 4 15-pin mini D-sub female connector, Audio in 3.5 mm jack)
INPUT 6 HDMI in with HDCP, Audio in 3.5 mm jack)
INPUT 7 HDMI in with HDCP
INPUT 8 HDMI in with HDCP
INPUT 9 HDMI in with HDCP
ANT/CABLE 75 Unbalance, F Type 1 for Analog (VHF/UHF/CATV) and Digital (AIR/CABLE)
AUDIO Audio in 3.5 mm jack)
DIGITAL AUDIO OUTPUT
Optical Digital audio output 1 (PCM/Dolby Digital)
OUTPUT Audio out
RS-232C 9-pin D-sub male connector
Side
INPUT 3 AV in
INPUT 5 HDMI in with HDCP
SERVICE Software update
OSD language English/French/Spanish
Power Requirement
AC 120 V, 60 Hz (FOR NORTH AMERICA)
AC 110-240 V, 50/60 Hz (FOR OTHERS)
Power Consumption 235 W (0.4 W Standby with AC 120 V)
Weight
TV + stand 55.1 lbs./25.0 kg
TV only 44.0 lbs./20.0 kg
Dimension
*2
(W H D)
TV + stand 40
11
/
64
32
16
inch
TV only 40
16
inch
Operating temperature 32°F to 104°F (0°C to 40°C)