Sharp LC-42SB55E
32 pages
Loading...
Appendix
Item
26o LCD COLOUR TV,
Model: LC-26SB25E,
LC-26SB25S
32o LCD COLOUR TV,
Model: LC-32SB25E,
LC-32SB25S
42o LCD COLOUR TV,
Model: LC-42SB55E,
LC-42SB55S
LCD screen size
26o diagonal 32o diagonal 42o diagonal
Number of dots 3,147,264 dots
(1366 g 768 g 3 dots)
3,147,264 dots
(1366 g 768 g 3 dots)
6,220,800 dots
(1920 g 1080 g 3 dots)
Video Colour System PAL/SECAM/NTSC 3.58/NTSC 4.43/PAL 60
TV Function TV-Standard Analogue CCIR (B/G, I, D/K, L/L’)
Digital DVB-T (2K/8K OFDM)
Receiving
Channel
VHF/UHF ATV : IRA-E69, DVB-T : E5-E69
CATV S-band, S1–S41ch
TV-Tuning System Auto Preset 999 ch, Auto Label, Auto Sort
STEREO/BILINGUAL NICAM/A2
Brightness 500 cd/m
2
450 cd/m
2
500 cd/m
Backlight life 60,000 hours (at Backlight Standard position)
Viewing angles H : 160° V : 150° H : 176° V : 176°
Audio amplifier
5W g 2 5W g 2 10W g 2
Speaker
(100 mm g 30 mm) g 2 (100 mm g 30 mm) g 2 (140 mm g 30 mm) g 2
Rear
Side
Antenna
UHF/VHF 75 q
RS-232C D-Sub 3 pin male connector
SCART 1 SCART (AV input, Y/C input, RGB input, TV output-analogue only)
SCART 2 SCART (AV input, Y/C input, monitor output (analogue source - RF, SCART 1, SIDE AV; digital
source - DTV sound only) )
PC IN VGA pin (AV input), Ø 3.5mm jack (Audio input)
Component Y/Pb(Cb)/Pr(Cr), RCA pin (L/R)
SPDIF Digital audio output
AUDIO OUT RCA pin (L/R)
HDMI 1
HDMI 2
C. I. (Common Interface) EN50221, R206001
Headphones Ø 3.5mm jack (Audio output)
AV IN RCA pin (AV input) , RCA pin (L/R), S-VIDEO (Y/C input)
HDMI 3 For 32” and 42” only
Italian, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Serbian, Slovak, Slovene, Spanish,
Swedish, Turkish
Power Requirement AC 220–240 V, 50 Hz
Power Consumption 100W (Standby<1W)
(Method IEC60107)
150 W (Standby<1W)
(Method IEC60107)
220 W (Standby<1W)
Weight 7.8 kg (Without stand),
9.6 kg (With stand)
10.7 kg (Without stand),
12.5 kg (With stand)
19.5 kg (Without stand),
22.7 kg (With stand)
Operating temperature
0°C to k40°C