Sharp LC-60LE651K
64 pages
Loading...
Appendix
Information on the software license for this product
Software composition
SHARP or by third parties.
Software developed by SHARP and/or third part
Environmental Specifications
EC Declaration of Conformity for AN-WUD630 dongle
Hereby, SHARP Electronics (Europe) GmbH declares that the wireless LAN USB adapter (AN-WUD630) is in
conformity may be consulted at: http://www.sharp.de/doc/AN-WUD630.pdf
There may be some deviations from these values in individual units.
Important note
58
Troubleshooting
Problem Possible Solution
• No power.
Check if you pressed
a
on the remote control unit.
If the indicator on the TV lights up red, press
a
Is the AC cord disconnected?
Check if you pressed a on the TV.
case, operate the TV after first turning off the power, or unplugging the AC cord and re-plugging
it in after one or two minutes.
Remote control unit does not operate.
Are batteries inserted with polarity (e, f) aligned?
Are batteries worn out? (Replace with new batteries.)
Are you using it under strong or fluorescent lighting?
Is a fluorescent light illuminating the remote control sensor?
Picture is cut off. Is the image position correct?
Are screen mode adjustments (Picture format) such as picture size made correctly? (Page 31.)
Strange colour, light colour, or dark
colour, or colour misalignment.
Adjust the picture tone.
Is the room too bright? The picture may look dark in a room that is too bright.
Check the “Picture” settings (Page 21).
Power is suddenly turned off. The TV’s internal temperature has increased.
Clean or remove any objects blocking the vent.
No picture. Are connections to external equipment correct? (Pages 41, 42 and 43)
Is the input signal type selected correctly after connection? (Page 14)
Is the correct input source selected? (Page 31)
Is the picture adjustment correct? (Pages 21)
Is the antenna connected properly? (Pages 7 and 14)
No sound. Is the volume too low?
Make sure that headphones are not connected.
Check if you pressed e on the remote control unit.
The TV sometimes makes a cracking
sound.
This is not a malfunction. This happens when the cabinet slightly expands and contracts
according to changes in temperature. This does not affect the TV’s performance.
39" 50" 60"
*1 On-Mode (W) (HOME MODE) 45 W 70 W 100
W
*2 Standby-Mode (W) 0.24 W 0.24 W 0.24 W
*3 Off Mode (W) 0.16 W 0.16 W 0.16 W