Sharp LC-60LE832U - [1] SPECIFICATIONS (LC-40;46 LE835 U;830 U;832 U)
Sharp LC-60LE832U
110 pages
Loading...
LC-40/46/52/60LE835U/830U/832U/LC-60LE831U
LC-40LE830U
Service Manual
CHAPTER 1. SPECIFICATIONS
[1] SPECIFICATIONS (LC-40/46LE835U/830U/832U)
LCD
panel
Size 40" Class (40" Diagonal) 46" Class (45
/
64
" Diagonal)
Resolution 2,073,600 pixels (1,920 x 1,080)
TV
Function
TV-standard (CCIR) American TV Standard ATSC/NTSC System
Receiving
Channel
VHF/UHF VHF 2-13ch, UHF 14-69ch
CATV 1-135ch (non-scrambled channel only)
Digital Terrestrial
Broadcast (8VSB)
2-69ch
Digital cable
*1
(64/256 QAM)
1-135ch (non-scrambled channel only)
Audio multiplex BTSC System
Audio out 10W x 2 + 15 W (WF)
Terminals
Back panel
vertical
inputs
HDMI 1 HDMI in with HDCP, Audio in 3.5 mm stereo jack)
HDMI 2 HDMI in with HDCP
HDMI 3 HDMI in with HDCP
HDMI 4 HDMI in with HDCP
AUDIO OUT Audio out 3.5 mm stereo jack)
USB 1 Photo/Music/Video mode, Software update
Back panel
surface
inputs
COMPONENT COMPONENT in
VIDEO 1 AV in
VIDEO 2 AV in
PC IN
ANALOG RGB (PC) in (15-pin mini D-sub female connector),
Audio in 3.5 mm stereo jack)
RS-232C 9-pin D-sub male connector
horizontal
ANT/CABLE
75 Unbalance, F Type x 1 for Analog (VHF/UHF/CATV) and Digital (AIR/CABLE)
AUDIO IN Audio in 3.5 mm stereo jack)
DIGITAL AUDIO OUTPUT
Optical Digital audio output x 1 (PCM/Dolby Digital)
ETHERNET Network connector
USB 2 Photo/Music/Video mode, Software update
OSD language English/French/Spanish
Power Requirement AC 120 V, 60 Hz
Power Consumption
120 W (0.1 W Standby with AC 120 V) (LE835U) 150 W (0.1 W Standby with AC 120 V) (LE835U)
118 W (0.1 W Standby with AC 120 V) (LE830U/832U) 142 W (0.1 W Standby with AC 120 V) (LE830U/832U)
Weight
TV + stand 36.4 lbs./16.5 kg 50.7 lbs./23.0 kg
TV only 29.8 lbs./13.5 kg 41.9 lbs./19.0 kg
Dimension
*2
(WxHxD)
TV + stand 36
15
/
16
x25
3
64
x10
25
inch 42
13
x28x11
35
inch
TV only 36
15
16
x23
5
32
x1
5
8
inch 42
13
x26
7
x1
8
inch
Operating temperature
+32°F to +104°F (0°C to +40°C)
Cautions regarding use in high and low temperature environments
This is not a malfunction, and the unit will recover when the temperature returns to normal.
heater, as this may cause the cabinet to deform and the front panel to malfunction.
Storage temperature: -4°F to +140°F (-20°C to +60°C)