Sharp LC-60LE857U - Quick Guide Manual
Sharp LC-60LE857U
3 pages
Loading...
LC-60LE857U
60” CLASS (DIAGONAL) LED TV
LC-60LE857U
60” CLASS (DIAGONAL) LED TV
8 SERIES LED SMART TV
QUATTRON
Color technology
SMART TV
With Dual-Core Processor
and built-in Wi-Fi
SUPER BRIGHT™
Ultimate contrast & brightness
ACTIVE 3D
Two 3D glasses included in box
AQUOS 1080p LED DISPLAY
240Hz REFRESH RATE
AquoMotion 960
SLIM DESIGN
Ultra Slim Aluminum Frame
with Diamond-cut edges
THUNDEROUS 35W AUDIO
Built-in subwoofer
Brace yourself for an all out visual thrill ride. The LC-60LE857U is an ultra-premium LED Smart
TV that features Sharps proprietary Quattron color technology for a billion more colors, so
images explode with vibrant detail and brighter yellows, deeper blues, and richer golds.
The LC-60LE857U features Sharps Super Bright technology, to create a brighter picture with
extraordinary contrast. It features an incredible 12 million: 1 dynamic contrast ratio, as well
as a 240Hz refresh rate and AquoMotion 960 to virtually eliminate blur during fast-motion